Widok kontrastowy Widok domyślny
Kontrast
Czcionka 

PWr ze statuetką "Ambasador mobilności"

10 listopad 2017 Autor 

W Polsce żyje ponad 5 mln osób z niepełnosprawnością. Tylko niespełna 300 tys. z nich jest kierowcami.

Mobilność decyduje o poziomie życia, możliwości nauki czy podjęciu pracy. Dla osób z niepełnosprawnością samochód to nie tylko zwykły środek transportu, ale wolność, niezależność, poczucie komfortu, a przede wszystkim sposób na pokonanie codziennych barier. 
8 listopada 2017 r., po raz pierwszy w Polsce odbyła się konferencja „Mobilność motoryzacyjna osób niepełnosprawnych jako czynnik wspierający aktywność zawodową i społeczną”, która w pełni była poświęcona tematyce mobilności osób z niepełnosprawnością, uznawanej za jedną z podstawowych barier ograniczających aktywność społeczną i zawodową. O problemie mobilności motoryzacyjnej wśród osób z niepełnosprawnością, możliwościach adaptacji pojazdów, dostosowywaniu stanowisk pracy opowiedali zebrani przedstawiciele: środowisk osób z niepełnosprawnością, administracji rządowej, samorządowej, środowisk naukowych i lekarskich, a także firmy z branży motoryzacyjnej. Celem konferencji było zainicjowanie kompleksowych działań, które pomogłyby osobom z niepełnosprawnością zdobyć prawo jazdy i otrzymać wsparcie przy adaptacji pojazdu. Organizatorem wydarzenia był Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy i Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom. Konferencja odbyła się w Hotelu DoubleTree w Warszawie przy ulicy Skalnicowej 21, a poprowadzi ją red. Michał Olszański. Wydarzenie, honorowym patronatem objęła Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Gertruda Uścińska Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W trakcie konferencji został zaprezentowany pierwszy w Polsce samochód, który będzie mogła samodzielnie obsługiwać i prowadzić osoba z porażeniem czterokończynowym
.

Dla nas niezwykłym wyróżnieniem była przyznana statuetka "Ambasador mobilności" za realizację projektu Absolwent Driver. 

Kursy prawa jazdy dla osób z niepełnosprawnościa ruchową odbywają się w Politechnice Wrocławskiej od wiosny zeszłego roku. Projekt ciesyz się dużym zainteresowaniem i już mamy 13 uczestników z uprawnieniami kierowania pojazdem :) 

Wszyskich zainteresowanych zapraszamy do zgłoszenia na kurs! Rekrutację przeprowadza p. Agata Dancewicz w bud. D-21, sal. 004 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:30. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warunkiem uczestnictwa w kursie jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności związanego z dysfunkcją układu ruchowego lub neurologicznego. 

429 Wyświetlenia
Agata Dancewicz
Do góry